Iškilmės, skirtos Dzūkijos metams paminėti

2023-iuosius metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Dzūkijos (Dainavos) metais. Dzūkijos atminimo metai paskelbti siekiant pažymėti Dainavos vardo pirmojo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 770 metų jubiliejų. Dainavos žemė (lot. terra Deynowe) pirmą kartą paminėta 1253 m. karaliaus Mindaugo donaciniame akte Livonijos kryžiuočiams,. Skelbiant atmintinus Dzūkijos (Dainavos) metus, siekiama atkreipti dėmesį į unikalias Dzūkijos (Dainavos) tradicijas – patarmes, žodinį ir muzikinį folklorą, kulinarinį paveldą, tradicinius amatus ir verslus, kalendorinius ir kitus papročius, aktualizuoti jų išsaugojimą, taip pat pasidžiaugti stipria šio krašto žmonių etnoregionine savimone.

            Norėdamas paminėti Dzūkijos metus Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras organizavo kelis renginius.

            Balandžio 22 d. Zujūnų kultūros centre, kuris yra RKC filialas, vyko Respublikinis Dainavos tradicijų festivalis „Per dzidį dvarų saulė tekėjo“. Konferencijos dalyviai susirinkusiems pristatė senąsias Dzūkijos krašto dainų, šokių tradicijas ir kulinarinį paveldą. Šios konferencijos koordinatorė buvo Rasa Kauzonaitė.

            Šios konferencijos metu buvo surengti trys renginiai. Pirmasis iš jų buvo seminaras, kuriame visi mokėsi dainuoti dzūkų dainas. Dalyviai išmoko taisyklingo žodžių tarimo ir dainų melodikos. Paskaitą apie dzūkišką dainavimą „Regioniniai dainavimo ypatumai“ skaitė Dalia Mockevičienė – Trakų rajono vietos veiklos grupės veikėja, etnomuzikologė, folkloro kolektyvų „Versmė“ ir „Spalgena“ vadovė, etninės kultūros mokytoja. Po to kartu su folkloro grupe „Versmė“ susirinkusieji mokėsi liaudies dainų. Dzūkijos krašto dainas dainavo grupės „Verdenė“ solistai Inga Krasuckienė, Alma Baublienė, Aušra Krutkytė, Algis Bernotas, Ričardas Glemža. Antroje šio renginio dalyje vyko susitikimas su Veronika Povilioniene – lietuvių folkloro žvaigžde, apie kurią visi yra girdėję – ir čia, Lietuvoje, ir gyvenantys toli nuo gimtinės – lietuvių folkloro ambasadore, Dzūkijos dainininke.

            Antrojo konferencijos renginio metu susirinkusieji susipažino su dzūkiškais šokiais. „Dolijos“ kolektyvo vadovė Vilija Vaitkienė papasakojo apie dzūkiškų šokių ir ratelių ypatumus. Šokių ir ratelių mokė Vilniaus Žvėryno gimnazijos folkloro grupė „Dolija“.

            Paskutinio renginio metu susirinkusieji susipažino su kulinariniu Dzūkijos paveldu. Paskaitą skaitė Lina Černiauskienė – kulinarinio paveldo specialistė, edukologė. Į konferenciją ji atsinešė keletą dzūkiškų patiekalų – grikių pyragą, grikių košę su bobausiais (grybų rūšis). Ji papasakojo apie visą šių nepaprastai įdomių ir sudėtingų patiekalų gaminimo procesą. Po to visi galėjo paragauti šiuos patiekalus.

            Konferencijos metu veikė nedidelė mugė, kurioje visi norintys galėjo įsigyti įvairių tautodailės dirbinių.

            Konferencijos dalyviams buvo įteiktos padėkos ir simbolinės dovanėlės.

            Balandžio 26 dieną Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre vyko šokių dirbtuvės „Dzūkijos krašto šokiai ir žaidimai“, kurias vedė Ineta Dubininkaitė. Jose dalyvavo „Žiogelių“ ansamblio, liaudies dainų ir šokių ansamblio „Rudomianka“ šokėjai, jaunuolių tėveliai ir kiti žmonės.

            Užsiėmimo pradžioje Ineta Dubininkaitė susirinkusiems papasakojo apie Dzūkiją ir parodė trumpą filmuką, pristatantį šį kraštą, jo istoriją, tradicijas ir tarmę. Dirbtuvių dalyviai išmoko keletą dzūkų vartojamų žodžių, patarlių apie šį kraštą, taip pat minė įvairias mįsles, klausėsi dzūkų tarmės. Po to visi smagiai žaidė įvairius žaidimus, tokius kaip: „Grybus rausiu“, „Geni, geni liek“, „Vilko uodega“. Po žaidimų atėjo laikas šokiams. Dirbtuvių dalyviai mokėsi šokti tokius šokius kaip: „Kalnukas, meistrukas“, „Sukčius“. Visi turėjo galimybę pamatyti ir net pasimatuoti tradicinį dzūkišką tautinį kostiumą. Seminaro pabaigoje dalyviai dalyvavo interaktyviame Kahoot žaidime, kurio metu pasitikrino savo žinias apie Dzūkiją.

            Organizatoriai dėkoja Vilniaus rajono savivaldybei už finansinę renginių paramą, o visiems lektoriams ir menininkams už išsamų Dzūkijos kultūros ir paveldo pristatymą.