Valstybės diena Juozapinės kalne

Liepos 6 d., antradienį, Lietuvoje yra švenčiama valstybės diena – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Tą pačią dieną švenčiama ir Tautiškos giesmės diena.

Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena buvo minima Lietuvoje tarpukaryje. 1990 m., atkūrus nepriklausomybę, liepos 6-osios šventė vėl buvo atkurta ir paskelbta Lietuvos valstybingumo diena. Šventės datą – liepos 6-ąją – pasiūlė istorikas prof. E. Gudavičius 1989 m., atsitiktinai pasirinkdamas vieną iš 1253 m. liepos sekmadienių, nes manė, kad karūnacijos galėjo vykti sekmadienį. Pirmą kartą po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo iškilmės buvo surengtos 1991 m. liepos 6 d. Tautiškos giesmės diena buvo nustatyta ne taip seniai, 2019 m.

Šių mūsų šaliai svarbių švenčių proga Vilniaus rajono gyventojai tą dieną buvo pakviesti į Juozapinės kalną, trečią pagal aukštį Lietuvos tašką, esantį netoli Medininkų, prie Baltarusijos pasienio. Būtent Juozapinės kalne yra Mindaugo – Lietuvos karaliaus – paminklas, kuris čia buvo pastatytas 1990 m.

                      Šventė prasidėjo iškilminga eisena su tautinėmis vėliavomis ir karūna. Procesiją lydėjo būgnų, grojančių maršą, garsas. Simbolinis sostas, pastatytas Juozapinės kalne, buvo iškilmingai užklotas girlianda  iš ąžuolo šakų. Minėjime dalyvavusių svečių laukė šventinė programa, kurią paruošė Rudaminos daugiafunkciame kultūros centre ir jo filialuose veikiantys kolektyvai. Prieš publiką pasirodė folklorinis ansamblis „Verdenė“ (vad. Rasa Kauzonaitė) ir vyrų vokalinis ansamblis „Seni draugai“ (vad. Petras Garšva), veikiantys Zujūnų kultūros centre, ansamblis „Gija“ (vad. Leonas Pamerneckis) ir vokalinis ansamblis „Kolurija“ (vad. Janina Pamarnackienė), veikiantys RKC, bei mišrus choras „Pagirių dainoriai“ (vad. Janina Pamarnackienė), veikiantis Vaidotų kultūros centre. Šių kolektyvų pasirodymo metu šventės svečiai galėjo išgirsti gražių patriotinių dainų apie Lietuvą ir įvairių karo dainų. Vakaro metu skambėjo taip pat graži poezija.

Juzapinės kalne vykusioje šventė dalyvavo taip pat garbingi svečiai. Tarp jų reikėtų paminėti LLRA-KŠS parlamento narį Česlovą Olševskį, Vilniaus rajono savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo departamento vedėją Liliją Andruškevič ir Medininkų Švč. Trejybės ir Šv. Kazimiero parapijos kunigą Juzefą Makarčiką OFM Conv. Česlovas Olševskis nuoširdžiai pasveikino visus susirinkusius. „Mes susitinkame čia kasmet. Mūsų yra vis daugiau. Šiandien švenčiame nepaprastą šventę – karaliaus Mindaugo karūnavimą. Šio karaliaus, vienintelio mūsų šalies istorijoje, dėka mes turėjome gražią istoriją “, – sakė parlamentaras. Ir pridūrė: „Mes skirtingi. Mus vienija Lietuva – mūsų bendra tėvynė, kur šalia gyveno mūsų protėviai. Turime didžiuotis bendra istorija “.

Šventės kulminacija buvo kartu sugiedotas valstybės himnas. Tokiu būdu Vilniaus rajono gyventojai prisijungė prie tradicija tapusios visoje šalyje vykusios patriotinės akcijos. Sugiedoję himną šventės dalyviai į dangų paleido balionus, kurių spalvos priminė Lietuvos nacionalinę vėliavą.            

                      Taip pat reikėtų paminėti, kad visą dieną Rudaminos gyventojai ir svečiai galėjo padaryti atminimo nuotrauką prie fotosienelės, papuoštos lietuvių liaudies ir patriotine simbolika. Šią fotosieną buvo galima rasti prie Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro.

                      Juozapinės kalne vykusios šventės metu svečiai galėjo ne tik pasidžiaugti kolektyvų pasirodymais, bet ir pasigrožėti nuo kalno besidriekiančiais nuostabiais vaizdais bei gražiu  saulėlydžiu. Tą dieną oras buvo geras. Dar ilgai po to, kai šventė buvo pasibaigusi, žmonės, pasiilgę gyvo bendravimo, neskubėjo grįžti į savo namus. Dar ilgai tęsėsi pokalbiai, skambėjo lietuviškos patriotinės ir liaudies dainos.

Pagrindinis šios šventės organizatorius buvo Rudaminos daugiafunkcis kultūros centras su partneriais – Vilniaus rajono savivaldybe ir Medininkų seniūnija.

Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Vilniaus rajono savivaldybei už šios šventės finansinę paramą.

Andžej Aškelovič