Susitikimas su Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarais Rudaminoje

Kovo 11-osios – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos – išvakarėse Vilniaus krašto gyventojai ir svečiai buvo pakviesti į susitikimą su Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarais, kuris vyko kovo 10 dieną Rudaminos kultūros centre.

Susitikimas prasidėjo daina „Daina apie gimtinę“, kurią atliko vyrų vokalinis ansamblis „Seni draugai“, vadovaujamas Petro Garšvos, kuris veikia Zujūnų kultūros centre – Rudaminos kultūros centro skyriuje.

Buvo parodytas dokumentinis filmas apie įvykius, vykusius prieš 34 metus. Šis filmas leido žiūrovams persikelti į tą dieną, kai 124 atkaklūs ir ryžtingi žmonės tapo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarais.

Pasibaigus filmui vokalinis ansamblis „Seni draugai“ kartu su visa publika ir svečiais sugiedojo Lietuvos himną.

Renginio organizatoriai visus pakvietė dalyvauti diskusijoje. Susitikime su Vilniaus krašto gyventojais dalyvavo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai Vytautas Landsbergis, Vytenis Povilas Andriukaitis, Zbignev Balcevič, Eugenijus Gentvilas. Diskusiją moderavo Lietuvos istorikas prof. dr. (HP) Alfredas Bumblauskas. Susirinkusieji iš pirmų lūpų galėjo išgirsti pasakojimą apie 1990 metų kovo 11-osios įvykius.

„Norėčiau padėkoti signatarams, kad sutikote atvykti į Rudaminą ir sudalyvauti šioje diskusijoje. Man asmeniškai ir mano politinei komandai kilo noras suorganizuoti diskusiją tam, kad pažvelgtume į praeitį, sužinotume, kaip Jūs jautėtės tuomet, kai vyko šie svarbūs mūsų šaliai įvykiai. Tai puiki galimybė pasidalinti savo prisiminimais, savo įžvalgomis, kad jaunoji karta galėtų suprasti tų įvykių svarbą. Džiaugiuosi, kad turėjau progą gimti, augti, gauti išsilavinimą šioje šalyje ir dabar turiu progą dirbti, vadovauti puikiai savivaldybei. Tai yra galimybių šalis. Mes turime vieni kitiems daug pastabų, daug dalykų, dėl kurių esame nepatenkinti. Tai normalu, nes mes visi esame žmonės, skiriasi mūsų pažiūros, norai. Bet mes turime įvertinti, kiek daug mes pasiekėme per tokį trumpą laikotarpį. Tai, ką mes sukūrėme, mes turime saugoti, puoselėti“ – sakė savo kalboje Vilniaus rajono savivaldybės meras Robert Duchnevič.

Nepriklausomybės akto signatarai papasakojo apie gražią Lietuvos istoriją, krašto gynybos kūrimą, švietimo ir teisės sistemos raidą 1990 m. Diskusijos dalyviai taip pat palietė šiuolaikinę politinę situaciją pasaulyje. Papasakojo apie tai, ką jiems reiškia Kovo 11-osios data, ko jiems trūksta istorikų pasakojimuose apie įvykius prieš 34 metus.

Diskusijos pabaigoje prof. Vytautas Landsbergis, moderatoriaus paklaustas, ar šiandien tikime amžinąja Lietuva, atsakė: „Mes neturime kitos išeities. Turime tikėti ir eisime šiuo keliu“. Profesorius savo kalboje užsiminė ir apie XIX amžiuje Lietuvoje ir Lenkijoje vykusius įvykius – sukilimus, kovas už nepriklausomybę. Jis taip pat priminė apie Tadeušą Kosciušką, kovojusį už Gegužės 3-iosios Konstituciją. Vytautas Landsbergis pridūrė: „Rusijos agresijos akivaizdoje neturime kito pasirinkimo, kaip tik priešintis ir ginti savo nepriklausomybę kartu su partneriais – kaimynais“.

Po diskusijos vokalinis ansamblis „Seni draugai“ atliko nepaprastai gražią dainą „Lietuva brangi“.

Susitikime su signatarais dalyvavo Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narė Rūta Carik, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys Ruslanas Baranovas, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys Artūras Želnys, hab. dr. Jaroslav Volkanovski ir Vesterplatės herojų vardo karinio jūrų laivyno akademijos Gdynėje dėstytojas dr. Mariusz Kardas.

Vilniaus rajono savivaldybės meras savo ir Vilniaus krašto gyventojų vardu padėkojo signatarams už atvykimą į Rudaminą.

Susitikimo organizatoriais buvo Vilniaus rajono savivaldybė ir Rudaminos kultūros centras.