Rudaminos vaikų susitikimas su lenkų poetais iš Krokuvos

Lapkričio 9 dieną Rudaminos kultūros centre vyko vaikų susitikimas su lenkų poetais Dawidu Mateuszu ir Nina Manel iš Krokuvos.

Dawid Mateusz – lenkų poetas, Kazimieros Iłłakowiczównos premijos laureatas (2016) už geriausią metų poetinį debiutą ir nominuotas Gdynės literatūrinei premijai (2017) poezijos kategorijoje už tomą „Stacja wieży ciśnień” (liet. Vandens bokšto stotis). Jis paskelbė savo darbus, be kita ko, tokiuose žurnaluose kaip: „Odra“, „Wakat“, „Zeszyty Poetyckie“. Jis yra kelių poezijos tomų autorius. Jo kūriniai buvo išversti į anglų, čekų, ukrainiečių ir rumunų kalbas. Gyvena Krokuvoje. Dawid Mateusz į Vilnių atvyko kaip mainų programos „Kraków – Vilnius. UNESCO literatūros miestai“ dalyvis. Tai pirmoji programa, kai Vilniaus miestas kviečia poetus iš Krokuvos. Pagal šią programą poetas jau mėnesį svečiuojasi Vilniuje. Šio vizito metu jis susitinka su lenkų bendruomene ir Lietuvos skaitytojais. Jis taip pat atvyko į Rudaminą, kad galėtų supažindinti vietinius vaikus su šiuolaikine lenkų poezija.

Susitikimo metu poetas kalbėjo apie save ir savo poeziją. Taip pat vaikams skaitė ištraukas iš savo knygų, rodė savo jau išleistas knygas, kalbėjo apie kitus poetus.

Poetui pavyko užmegzti gerą kontaktą su vaikais. Viso susitikimo metu vyko gyvas pokalbis. Vaikai ne tik klausėsi poeto pasakojimų, bet ir daug pasakojo apie save ir savo veiklą. Vaikai pasidalijo, kad per susitikimą išgirstų kūrinių mokykloje neskaitė. Jie atkreipė dėmesį, kad ši literatūra jiems labiau patinka, ji turi mažiau apribojimų ir yra jiems mielesnė.

Vaikai ir jų mokytoja poetui uždavė daug klausimų. Be kita ko, buvo klausiama, ar blogus žodžius savo eilėraščiuose vartojantis autorius juos vartoja kasdienybėje. Paaiškėjo, kad visaip pasitaiko. Anot poeto, nėra blogų žodžių, tik prastai ar gerai vartojami.

Poetui iš Lenkijos buvo smalsu, ar jaunimas Lietuvoje skaito knygas, ypač poeziją. Vaikai nuoširdžiai prisipažino, kad neturi per daug laisvo laiko skaityti jiems patinkančias knygas, nes mokykloje daug pamokų ir daug privalomos literatūros. Jaunimas Lietuvoje turi didelį pasirinkimą, nes gali skaityti knygas įvairiomis kalbomis.

Šiame susitikime su vaikais dalyvavo taip pat kita poetė iš Krokuvos – Nina Manel. Į Vilnių ji atvyko pati. Ji pasidalijo savo viešnagės Lietuvoje įspūdžiais. Ji be galo džiaugėsi, kad galėjo pamatyti, kaip atrodo lenkiškos mokyklos Lietuvoje. Jai tai buvo įdomi patirtis. Poetė turėjo galimybę pamatyti, kuo skiriasi išsilavinimas Lietuvoje ir Lenkijoje, kuo skiriasi požiūris į poeziją.

Susitikimas su poetu Dawidu Mateuszu paliko vaikams didžiulį įspūdį. Jie džiaugėsi, kad su knygų autoriumi galėjo bendrauti realiame gyvenime.