Rudamina atsisveikino su žiema

Užgavėnės – šventė, kuria pasibaigia žiemos viešpatavimas, o žmonės atsisveikina su karnavalu. Tai diena, kupina juoko, žaidimų, diena, susijusi su įvairiomis tradicijomis ir būrimu. Šią dieną kepami ir valgomi blynai, organizuojami linksmi renginiai.

Vasario 22 dieną Rudaminoje vyko tradicinės Užgavinės, į kurias visus pakvietė Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras. Visa Rudamina triukšmingai atsisveikino su žiema ir pasveikino pavasarį. Tą dieną miestelyje buvo šurmulinga ir linksma. Skambėjo garsi muzika, visų svečių laukė daug vaišių ir įvairių staigmenų.

Meninę Užgavėnių Rudaminoje programą sudarė Vilniaus krašte jau gerai žinomų folkloro kolektyvų pasirodymai. Gausiai susirinkusiai publikai koncertavo: liaudies šokių ansamblis „Kropelki“ iš Mariampolio (vad. Kristina Voleiko), liaudies šokių ansamblis „Hałas” iš Juodšilių (vad. Kristina Voleiko), liaudies šokių ansamblio „Zgoda“ iš Rudaminos jaunesnioji ir vidurinioji grupė (vad. Greta Višneviecka i Agata Karpovič), kolektyvas „Barwy Podwileńskie” iš Lavoriškių (vad. Lucina Volk), kolektyvas „Gija“ iš Rudaminos (vad. Leonas Pamerneckis), vokalinis ansamblis „Ballada“ iš Vaidotų (vad. Teresa Koltan), šokių kolektyvas „Malwy“ iš Mariampolio (vad. Kristina Voleiko), vokalinis ansamblis „Ale Babki“ iš Rudaminos (vad. Viktor Garlukovič), vokalinis ansamblis „Kresowy Promień” iš Zujunų (vad. Ilona Jurevič), vokalinis ansamblis „Przyjaciele“ iš Mickūnų (vad. Hendrik Boguševič), vokalinis ansamblis „Ciechanowiszczanka” iš Čekoniškių (vad. Eduard Michalkevič). Savo pasirodymu visus nudžiugino Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos moksleiviai susibūrę į chorą „Jaskółeczka“ (vad. Alina Balkuvienė), kurie padainavo nepaprastai gražias dainas. Scenoje taip pat pasirodė garsioji dainininkė Gabriela Ždanovičiūtė. O kokios Užgavėnės be folkloro ansamblio „Rudomianka“, kurios vadovė yra Violeta Cereška. Šis kolektyvas visus sužavėjo savo šokiais ir dainomis. Šiais metais Užgavėnių ypatingu svečiu buvo „Kapela Świętojańska” iš Sužonių (vad. Emilija Pečkienė). Savo repertuare šis kolektyvas turi dainų ne tik lenkų ir lietuvių, bet ir ukrainiečių, totorių kalbomis. Grupė taip pat atlieka žydų ir čigonų dainas.

Visi Užgavėnių svečiai linksmai leido laiką, šoko ir dainavo kartu su ansambliais. Net lietus netrukdė šioms linksmybėms. Užgavėnių dalyviai, tiek maži, tiek suaugę, galėjo ne tik stebėti ansamblių pasirodymus, bet ir dalyvauti įvairiose sporto varžybose. Vaikai mėtė kamuoliukus nuo teniso į krepšį, ant vinių – lankus. Suaugusieji dalyvavo sunkiosios atletikos varžybose. Verta paminėti, kad Vladyslav Kačanovski šimtą kartų iškėlė šešiolikos kilogramų svarmenis. Nugalėtojams buvo įteikti medaliai ir daiktiniai prizai.

Per Užgavėnes skrandis nebuvo tuščias. Gurmanų laukė nepaprastai svetingos sodybos, kurias paruošė Rudaminos seniūnijos darbuotojai, Rudaminos bendruomenės centro nariai, RKC padalinių vadovai ir darbuotojai, Vilniaus rajono centrinės bibliotekos darbuotojai, Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos bendruomenė, Rudaminos lopšelio-darželio bendruomenė bei folkloro grupės „Rudomianka“ nariai. Šiuose stenduose buvo galima paskanauti naminės mėsos, marinuotų daržovių, sūrio, duonos ir kitų skanėstų. Sunku išvardyti visus patiekalus, kuriuos siūlė nepaprastai svetingos sodybos. Kiekvienas taip pat galėjo išgerti karštos arbatos, kavos ar sultinio. Tą dieną niekas namo neišėjo alkanas.

Kokios Užgavėnės be persirengėlių? Šventės metu buvo galima sutikti „gydytojų“, „čigonų“, „juodaodžių“, „pelių“, „elgetų“ ir kitų personažų. Persirengėliai sukosi šokiuose, kviesdami visus linksmintis.

Pirkėjų taip pat laukė turtingi prekystaliai. Susidomėjusieji galėjo ten nusipirkti įvairių gaminių, meduolių su užrašu „Užgavinės 2020“, riestainių, verbų.

Šventės pabaigoje visų laukė laužas. Prie šio laužo patys ištvermingiausi svečiai suko ratus ir linksmai šoko..

Į Užgavėnes Rudaminoje taip pat atvyko daug garbingų svečių. Renginyje dalyvavo: Vilniaus rajono savivaldybės mero pavaduotoja Teresa Demeško, Vilniaus rajono savivaldybės kultūros, sporto ir turizmo skyriaus vedėja Lilia Andruškevič, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys Edmund Šot, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narė Miroslava Klim, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys Zygmunt Ždanovič, Rudaminos seniūnijos seniūnas Juzef Šatkevič, Rudaminos bendruomenės centro pirmininkas Vladislav Kačanovski, o taip pat Rudaminos seniūnijos įstaigų administracijos atstovai.

Vilniaus rajono savivaldybės mero pavaduotoja Teresa Demeško perdavė šventės dalyviams nuoširdžiausius Vilniaus rajono savivaldybės merės Marijos Rekst sveikinimus. Ji taip pat palinkėjo visiems laimės ir džiaugsmo, kad kiekvienuose namuose viešpatautų harmonija, meilė ir klestėjimas ir kad visi būtų Dievo saugomi.

Šventę organizavo Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras, vadovaujamas Violetos Cereškos. Organizatoriai norėtų padėkoti Vilniaus miesto savivaldybei už finansinę paramą organizuojant Užgavėnes Rudaminoje. Už paruoštus kiemelius organizatoriai dėkoja: Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro filialams, Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijaj, Rudaminos vaikų lopšeliui-darželiui, Rudaminos seniūnijai, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinei bibliotekai, Rudaminos seniūnijos bendruomenės centrui, Rudaminos meno ir dailės mokyklai, dainų ir šokių ansambliui „Rudomianka“. Organizatoriai taip pat yra dėkingi „Nemėžio komunalininkas“, UAB „Davilukas“ ir visoms organizacijoms, kurios prisidėjo prie Užgavėnių šventės organizavimo.

Informacija: Andžej Aškelovič