Prisimenant „Rudomiankos“ viešnagę Šiaurės Makedonijoje

Liepos 19-23 dienomis Šiaurės Makedonijoje, Ohride, vyko III tarptautinis muzikos ir folkloro festivalis „DANCING IN OHRID”, į kurį buvo pakviesti folkloro ir choro ansambliai, orkestrai, mažoretės, vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų kolektyvai iš viso pasaulio.

Šis festivalis – tai puiki proga susitikti su įvairiomis grupėmis iš skirtingų šalių, kad jos galėtų išreikšti savo kultūrą ir tautą per šokius, muziką ir įdomius tautinius kostiumus, tai vieta, kur galima susipažinti su naujais žmonėmis, susirasti naujų draugų, taip pat galimybė susipažinti su UNESCO saugomų Ohrido miesto ir Ohrido ežero grožiu. Festivalio idėja – plėtoti naujas komunikacijos formas tarptautiniame dialoge ir būsimajame tarptautiniame bendradarbiavime. Festivalio tikslas – pristatatyti įvairių šalių kultūrines tradicijas, leisti kolektyvų nariams susitikti, susidraugauti ir pristatyti savo kultūrą per šokį ir muziką.

Šių metų festivalyje Lietuvai atstovavo liaudies dainų ir šokių kolektyvas „Rudomianka“, vadovaujamas Violetos Cereškos, veikiantis Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre.

            Po ilgos, bet linksmos kelionės „Rudomianka“ į Ohridą atvyko liepos 19 d. Tą dieną grupė susitiko su festivalio atstovais. Vakare vyko sutikimas, kuriame dalyvavo ansamblių vadovai.

            Kitą dieną, liepos 20 d., „Rudomianka“ su organizuotais vietiniais gidais aplankė Ohridą ir susipažino su šio miesto kultūros paminklais.

Ohridas – miestas pietvakarių Makedonijoje, prie Ohrido ežero, Galičicos kalnų papėdėje. Šiandieninis Ohridas stovi senovės Diasarites ir Lichnidos miestų vietoje. Krikščionybė mieste prigijo dar IV amžiuje. Slaviškas pavadinimas „Ohridas“ pirmą kartą pasirodė 879 m. 990–1015 m. Ohridas buvo viduramžių Makedonijos Samuelio valstybės sostinė ir tvirtovė. 990–1018 m. Ohridas taip pat buvo Ohrido patriarchato būstinė. Ohridas buvo gyvybingas miestas 2400 metų, žinomas dėl savo 365 bažnyčių, po vieną kiekvienai metų dienai, vadinamas Makedonijos Jeruzale. Archeologiniai radiniai rodo, kad Ohridas yra viena seniausių žmonių gyvenviečių visoje Europoje.

            Ohridas – tradicijų ir modernumo mišinys, pagrindinis Makedonijos dvasinis, kultūrinis ir turizmo centras, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kaip kultūros objektas, o Ohrido ežeras – gamtos stebuklas. Netoliese yra daugybė paminklų, kurie liudija Makedonijos žmonių tradicijas ir atsidavimą. Ohrido ežeras teisingai nusipelno pavadinimo „gėlavandenė Makedonijos jūra“. Jame yra krištolo skaidrumo vanduo, mėlyno dangaus spalvos. Tiesą sakant, dėl savo dydžio šis ežeras primena jūrą. Dėl savo unikalios floros ir faunos ežeras yra vienas didžiausių biologinių draustinių Europoje.

„Rudomianka“ turėjo galimybę aplankyti Samuelio tvirtovę, kuri buvo pastatyta ankstesnio, IV a. pr. Kr., įtvirtinimo, kurį greičiausiai pastatė Makedonijos karalius Pilypas II, vietoje. 900-ųjų pabaigoje Bulgarijos karalius Samuelis atstatė tvirtovę ir pavertė ją viduramžių stiliaus tvirtove, kuri tebestovi ir šiandien. Kelionės metu ansamblis taip pat aplankė senovinį teatrą, pastatytą 200 m. ir yra vienintelis tokio tipo teatras šalyje. Romos laikais teatras buvo naudojamas kaip gladiatorių kovų arena, taip pat tapo vieta, kur romėnai vykdė krikščionių egzekucijas. Maršrutas taip pat apėmė Plaosniką – šventą vietą Ohride, esančią 250 metrų žemiau Samuelio tvirtovės. Jaunimas aplankė ir Šv. Jono Kaneo cerkvę – vieną garsiausių ir charakteringiausių pastatų Šiaurės Makedonijoje dėl savo architektūrinio grožio ir vaizdingos vietos. Ji buvo pastatyta XIII amžiuje ant uolėto iškyšulio su vaizdu į Ohrido ežerą ir pasiekiama tik pėsčiomis.

Po šios įdomios kelionės „Rudomianka“ dalyvavo kolektyvų parade ir oficialiame festivalio atidarymo vakare.

Liepos 21 dieną kolektyvas išvyko į kruizą laivu Ohrido ežere, aplankė muziejų ant vandens ir garsiausią turistinį Šv. Naum kurortą. Vakare „Rudomianka“ dalyvavo dar viename festivalio renginyje.

            Liepos 22 d. „Rudomianka“ toliau tyrinėjo Ohrido apylinkes. Šį kartą jaunimas išvyko į Strugą – miestą pietvakarių Makedonijoje, prie Juodojo Drino upės ir Ohrido ežero. Kolektyvas aplankė miestą, taip pat Kalištos vienuolyno kompleksą – vieną įdomiausių Makedonijos ortodoksijos paminklų, esantį ant Ohrido ežero, jo uolėtoje pakrantėje, susidedantį iš trijų bažnyčių, iš kurių viena, XIV a. pastatyta, yra oloje ir skirta Švenčiausiojo Dievo Motinos gimimui.                         

            Tos pačios dienos vakare įvyko festivalio uždarymo ceremonija. Renginio metu diplomus ir dovanas komandoms įteikė organizatorius. Dovanomis taip pat apsikeitė ir kolektyvų vadovai.      

Kitą dieną jaunimas leidosi į ilgą kelionę atgal į Lietuvą, kurios metu visi dalijosi įspūdžiais. Mūsų jaunimo viešnagė Šiaurės Makedonijoje ir dalyvavimas festivalyje praturtino dvasiškai ir paliko gilų pėdsaką atmintyje. „Rudomianka“ be galo didžiuojasi, kad tokiame gražiame festivalyje galėjo atstovauti Vilniaus kraštą ir Lietuvą bei parodyti pasauliui, kuo mūsų šalis ypatinga ir išskirtinė.