KAPELŲ IR LIAUDIES MUZIKANTŲ FESTIVALIS „GROJA, ŪŽIA KAPELA”

            Spalio 29 d. Rudaminoje įvyko tikra kapelų fiestą. Čia vėl buvo surengtas liaudies kapelų ir muzikantų festivalis „Groja, ūžia kapela“. Prieš gausiai susirinkusią publiką pasirodė tikri muzikos meno profesionalai, skambėjo gražiausios dainos, kurias atliko kapelos ne tik iš Vilniaus rajono, bet ir skirtingų Lietuvos kraštų. 

            Scenoje pasirodė tautiška kapelija „Sutaras“ iš Vilniaus, kurios vadovas yra Antanas Folkas. Tai savarankiška, profesionali folkloro grupė, kurios repertuare – visa lietuvių liaudies instrumentinės muzikos panorama: nuo senųjų apeigų, autentiškų piemenų instrumentų iki XIX a. pabaigoje, XX a. pradžioje Lietuvos kaimuose paplitusių bendratautinių ir klasikinių instrumentų. „Sutaro“ koncertuose skamba unikalios daugiabalsės sutartinės, atliekamos daudytėmis, rageliais ir skudučiais, piemenų raliavimai lamzdeliais ir rageliais, instrumentinės dainų versijos. Smagūs Lietuvių liaudies šokiai griežiami smuikais, armonikomis, klarnetais, cimbolais ir daugybe kitų instrumentų. Artistai ne tik groja, bet ir dainuoja, šoka įtraukdami savo klausytojus į pasirodymų sūkurį. Taip atsitiko ir Rudaminoje. 

Žiūrovai turėjo progą žavėtis ansamblio „Kapela Kawalerów Podwileńskich”, kuriam vadovaujao Julijan Germanovič, pasirodymu. Kapela aktyviai koncertuojanti Vilniaus krašte. Kolektyvas veikia 2 metus. Grupę sudaro 4 jauni ir ambicingi nariai, kurie ne tik puikiai įvaldę skirtingų instrumentų meną, tačiau pasižymi puikiais dainavimo gebėjimais. Jų repertuare – pačių sukurti, autoriniai kūriniai, taip pat aranžuotos liaudies dainos bei keli tarpukario estrados kūriniai.

            Tądien Rudaminos scenoje pasirodė taip pat Lazdijų kultūros centro Šeštokų kultūros namų liaudiškos muzikos kapela „Griežlė“. Kapelai vadovauja Vitas Trampas. Kapela „Griežlė“ susikūrė 2009 metų balandžio mėnesį ir turinti II kategorija. Kapelos branduolį sudaro devyni vyrai. Dalyvių nuoširdumas, entuziazmas, pakili nuotaika bei meilė muzikai – užburia žiūrovus. Kolektyvo repertuare – lietuvių liaudies kūryba (valsai, polkos, dainos) bei puikiai žinomos šių dienų dainos. Lazdijų kultūros centro Šeštokų kultūros namų liaudiškos muzikos kapela „Griežlė“ nuolatinė rajoninių švenčių, vakaronių dalyvė. Kolektyvas mielai groja ir reprezentuoja Lazdijų rajoną ir kitų rajonų scenose. Ne vienerius metus dalyvauja respublikiniame konkurse „Grok, Jurgeli“, televizijos studijoje „Duokim garo“. 

            Iš Maišiagalos į festivalį atvyko liaudies kolektyvas „Kapela Dworska” vadovaujama Jolantos Lapinskos. Kolektyvas įkurtas 2017 m. ir veikia Vilniaus rajone Tradicinių amatų centre Houvaltų dvare Maišiagaloje, kuris yra Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialas. 2022 m. grupė švenčia savo penkerių metų jubiliejų. Grupės nariai mėgsta tradicinę liaudies muziką. Vertėtų pažymėti, kad daugianacionalumas yra būdingas grupės bruožas. Kartu dainuoja ir groja lenkai ir lietuviai. Todėl ansamblio repertuaras yra įvairus – dainos iš įvairių Lenkijos ir Lietuvos regionų. Ansamblis taip pat remiasi Vilniaus poeto Aleksandro Śniežko tekstais, kuriems muziką komponuoja smuikininkas, kompozitorius ir grupės narys Aleksander Kalinov. „Kapela Dworska“ yra tikra Vilniaus krašto – šio daugianacionalinio ir daugiakultūrinio krašto, vizitinė kortelė, nes po jo dangumi yra vieta visiems.

            Publika audringais plojimais pasitiko „Kapela Świętojańska” pasirodymą. Grupė veikia Nemenčinės daugiafunkciniame kultūros centre. Meno vadovė – Emilija Ždanovič-Pečkienė. Kolektyvas geba patenkinti įvairios publikos skonį, atlikdamas dainas lenkų, lietuvių, ukrainiečių ir totorių kalbomis. Ansamblis drąsiai griebiasi vietinių atlikėjų dainų. Dažnai dainų žodžių autoriai yra patys grupės nariai. Nepriklausomai nuo skirtingo grupės narių amžiaus, ji kupina jaunatviško polėkio, neblėstančios energijos ir humoro. Per daugiau nei 30 veiklos metų „Kapela Świętojańska“ sugebėjo pelnyti žiūrovų simpatijas tiek Vilniaus krašte, tipiškose Lietuvos regionuose ir miesteliuose, tiek ir Lenkijoje. Kasmet kolektyvas džiugina publiką gausybe pasirodymų ir pelno pripažinimą už savo energiją, meistriškumą ir teigiamą požiūrį į supančią tikrovę.

            Festivalio metu scenoje pasirodė taip pat Širvintų kultūros centro Avižonių krašto kaimo kapela, kuriai vadovauja Ramunė Savickienė. Kolektyvas gyvuoja jau 5 metus. Jis yra įvairių miesto ir rajono švenčių dalyvis. Tai mėgėjų meno kolektyvas, kuris noriai puoselėja lietuvių liaudies muziką ir tradicijas. „Muzika – mūsų gyvenimo dalis (laisvalaikis, pomėgis, bendravimas). Per ją pavyksta išreikšti net sunkiausiai nusakomas emocijas“, – teigia kolektyvo nariai. Atsigręždamas į protėvių muzikos papročius kolektyvas tęsia liaudies dainų tradiciją ir stengiasi išlaikyti jos autentiškumą.

            Rudaminos svetingoje scenoje pasirodė kapela „Vilsa“ iš Rykontų (Trakų rajonas). Ansamblis „Vilsa” buvo sukurtas 2019 metais. Kolektyvo muzikantai neriboja savęs grojant vienu stiliumi. Ansamblio repertuare yra liaudiška, estradinė ir instrumentinė muzika, taip pat lenkiški autoriniai kūriniai, kuriuos sukūrė ansamblio vadovo Dariušo Nedveckio tėvas Vladislav Nedvecki. Kolektyvo muzikantai koncertuoja ir su savo kūriniais. Be Dariušo Nedveckio ugnies, gražaus balso ir stebuklingo trimito nepraeina praktiškai nei viena šventė Trakų rajone. „Vilsa” aktyviai dalyvauja renginiuose visoje Lietuvoje, taip pat ir užsienyje, stengiasi tobulėti ir ieškoti naujos krypties muzikos atlikime.
Kapelų festivalis buvo nuostabiu, gražiu reginiu. Į festivalį atvykusi publika turėjo galimybę dalyvauti tikroje dvasinėje puotoje.

            Kapelų festivalis buvo nuostabiu, gražiu reginiu. Į festivalį atvykusi publika turėjo galimybę dalyvauti tikroje dvasinėje puotoje.

            Į festivalį Rudaminoje atvyko garbingi svečiai. Tarp jų reiktų paminėti Miroslavą Klim, Rūtą Carik, Karoliną Petrusevič ir Zigmuntą Ždanovičių – Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narius.

            Kapelų festivalį organizavo Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras, kuriam vadovauja Violeta Cereška.

            Organizatoriai dėkoja Vilniaus rajono savivaldybei – savo partneriams – už finansinę paramą, padėjusią organizuoti šį gražų renginį.

            Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras  taip pat dėkoja visiems dalyviams: svečiams ir talentingiems kolektyvams už kartu sukurtą šventę. Tegul dainos skamba ne tik ypatingomis progomis, o tradicijų puoselėjimas pasitelkiant muziką vis stiprėja.