Edukacija „Nobelio premijos laureatės stalčiuje – apie knygas su Szymborska“ Rudaminoje

Šiais metais yra minimos 100-osios lenkų poetės ir eseistės Wisławos Szymborskos gimimo metinės. Šiemet taip pat sukanka 27 metai, kai poetei buvo suteikta Nobelio literatūros premija.

Šia proga spalio 3 dieną Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre vyko edukacija vaikams „Nobelio premijos laureatės stalčiuje – apie knygas su Szymborska“, kurią parengė Lenkijos institutas Vilniuje. Diena, kurią buvo organizuojamas ugdymas, pasirinkta neatsitiktinai. Prieš 27 metus, 1996 m. spalio 3 d., Švedijos akademija paskelbė, kad laureate tapo lenkų poetė Wisława Szymborska už „poeziją, kuri su ironišku tikslumu leidžia istoriniam ir biologiniam kontekstui atsiskleisti žmogiškosios tikrovės fragmentuose“.

Edukacijai vadovavo Anna Kravčik iš Lenkijos instituto Vilniuje.

Užsiėmimas prasidėjo nuo klausimų. Vaikų buvo klausiama, ar jie žino, kas buvo Wisława Szymborska, ir ar jie ką nors žino apie lenkų poetę. Po to Anna Kravčik perskaitė du Szymborskos eilėraščius. Užsiėmimo dalyviai turėjo pasirinkti vieną eilėraštį, pagal kurį nupieštų tai, apie ką jame buvo kalbama, ir ant popieriaus nupieštų įspūdžius bei emocijas, kurias jis jiems sukėlė. Vaikai piešė Yeti.

Antroje edukacijos dalyje vaikai kūrė koliažus. Laisvalaikiu Wisława Szymborska taip pat kūrė koliažus. Nobelio premijos laureatė ilgus metus kruopščiai rinko laikraščių iškarpas ir panaudojo jas kurdama atvirukus savo draugams ir skaitytojams. Anna Kravčik atvežė į Rudaminą koliažų pavyzdžių, kad galėtų parodytų juos vaikams. Vaikai gavo daug įvairių žurnalų, laikraščių – medžiagos koliažų gamybai. Kai vaikai gamino savo koliažus, Anna Kravčik pasakojo apie Wisławą Szymborską. Vėliau vaikai darė koliažus savo mokytojai kaip dovaną Mokytojų dienos proga.

Edukacijos pabaigoje buvo užduodami klausimai apie Wisławą Szymborską ir vaikai turėjo atsakyti. Paaiškėjo, kad visi buvo dėmesingi klausytojai, nes atsakymai buvo teisingi. Visi edukacinio užsiėmimo dalyviai gavo diplomus už aktyvų dalyvavimą.

Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras nuoširdžiai dėkoja Lenkijos institutui Vilniuje ir Annai Kravčik už nepaprastai įdomią edukaciją, kuri supažindino vaikus su Lenkijos Nobelio premijos laureatės Wisławos Szymborskos asmenybe.