Derliaus šventė Rudaminoje

Ūkininko gyvenimas – tai žemės apdirbimas, t.y. jos paruošimas, sėjimas ar sodinimas, augalų priežiūra ir derliaus nuėmimas. Ši profesija reikalauja nuo žmogaus išsižadėti daugelių dalykų. Tai sunkus duonos kąsnis. Visų pirma, nėra konkretaus darbo grafiko ar laiko rėmo. Kiekvienu dienos, nakties ar savaitės akimirką gali prireikti dirbti. Net tada, kai kiti žmonės ilsisi (pvz. šeštadienį ar sekmadienį), ūkininkas turi dirbti. Nepaisant visiško atsidavimo, darbo rezultatai visada priklauso nuo oro sąlygų. Ilgai trunkantys lietūs ar sausros gali sunaikinti visą derlių. Štai todėl derliaus šventė buvo nuo senų laikų visada buvo švenčiama labai iškilmingai. Šios šventės metu visi dalijosi džiaugsmu, kad derlius buvo sėkmingai nuimtas. Tai buvo maldos, nuostabių pintų vainikų, pasididžiavimo derliumi, linksmybių laikas.

                      Didžiausia ūkininkų šventė, kuri vainikuoja jų visų metų triūsą ir švenčiama baigus visus svarbiausius lauko darbus ir nuėmus derlių, yra ypatingai puoselėjama Vilniaus krašte. Kasmet daugelyje jo miesteliuose ir kaimuose yra švenčiama Derliaus šventė.

                      Rugsėjo 5 d., sekmadienį, Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras visus pakvietė į kasmetinę Derliaus šventę – vainikuojančią derliaus nuėmimo ir lauko darbų laikotarpį šiame regione.

                      Derliaus šventė Rudaminoje prasidėjo iškilmingomis šv. Mišiomis Rudaminos Švč. Mergelės Marijos Gerosios Patarėjos bažnyčios, kurias laikė parapijos klebonas kun. Viktor Bogdevič. Tikintieji dėkojo Dievui už gausius ūkininkų sunkaus darbo vaisius, ūkininkams – už milžinišką jų triūsą, o taip pat dalijosi džiaugsmu, kad derlius jau nuimtas. Po šv. Mišių visi sugužėjo į turgavietę, kur jų laukė gėlėmis, vaisiais, daržovėmis ir javų varpomis papuošta scena ir artistai, kurie tą dieną turėjo joje pasirodyti.

                      Derliaus šventės organizatoriai parruošė turtingą meninę programą. Scenoje kolektyvas keitė kolektyvą. Kiekvienam iš jų publika gausiai plojo.

                      Atvykusius svečius pasitiko liaudies dainų ir šokių ansamblis „Rudomianka“, kuri yra puiki Rudaminos ir viso Vilniaus krašto vizitinė kortelė. Ansamblis buvo įkurtas 1989 metais ir veikia Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre. Kolektyvas garsėja savo ilga istorija ir tradicijomis, kurios perduodamos iš kartos į kartą. Kolektyvo vadovė – Violeta Čereška, kapelos vadovas – Kšyštof Stankevič, o choreografai – Irena Brazis i Miroslav Voitiulevič. Ansamblis turi labai turtingą meninį repertuarą. Jo dalimi ansamblis pasidalino su publika šventės metu. Visi galėjo pasigrožėti „Rudomiankos“ atliekamais gražiais šokiais ir išgirsti nuostabias dainas.

                      Prieš publiką pasirodė ne tik Rudaminos, bet ir visos Lietuvos pažiba, nepaprastai talentinga Gabrielė Ždanovičiūtė. Gabrielė yra baigusi Juozo Tallat-Kelpšos konservatoriją, kur studijavo populiariąją muziką džiazo klasėje. Anksčiau ji baigė Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos gimnaziją. Ji yra daugelio vaikų ir jaunimo festivalių ir dainų konkursų Lietuvoje ir užsienyje laureatė, muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ finalininkė.

                      Scenoje taip pat pasirodė dainų ir šokių ansamblis ,,Mały Jawor” iš Avižienių, kurio meno vadove yra  Elita Sinkevič, choreografe – Renata Lisovska-Urbanovič, kapelos vadovu – Oleg Kviecien. 2009 m. įkurtas ansamblis buria vaikus ir jaunimą nuo 7 metų, kurie veikia dviejuose sekcijose: šokių ir vokalo. Grupės repertuare yra lenkų ir Vilniaus krašto liaudies dainos, patriotinės dainos, įvairių Lenkijos regionų, Vilniaus krašto lenkų, lietuvių, rusų ir čigonų šokiai, o taip pat sceniniai vaizdeliai.

                      Garsiais plojimais publika pasitiko šokių kolektyvą „Kropelki“. Šis ansamblis veikia Mariampolio kultūros centre nuo 1998 m. Ansamblį įkūrė Kristina Skolzneva, o daugiau nei 15 metų jam vadovauja ir choreografe dirba Kristina Voleiko. Grupės repertuare yra ne tik lenkų ir lietuvių liaudies šokiai, bet ir stilizuoti kitų pasaulio tautų šokiai.

                      Šioje scenoje pasirodė taip pat renginio svečiai ,,Kapela Świętojańska“ iš Sužionių. ,,Kapela Świętojańska“ buvo įkurta 1991 metais. Grupė atlieka įvairias dainas. Jos repertuare yra ir liaudies, ir patriotinių dainų. Ansamblis gali patenkinti įvairios publikos skonį, atlikdamas dainas lenkų, lietuvių, ukrainiečių ir totorių kalbomis. Repertuare taip pat yra populiarūs ir žinomi kūriniai, žydų ir čigonų dainos. Grupė taip pat atlieka vietinių kūrėjų kompozicijas, kas pabrėžia jos unikalumą. Dažnai dainų autoriais yra ,,Kapela Świętojańska“ nariai.

                      Visus savo dainavimu užbūrė vokalinis ansamblis „Borowianka“. Šis ansamblis, veikiantis Juodšilių kultūros centre, debiutavo 1989 m. Grupės vadovas – Kazimež Moroz. Jau nuo seno ansamblis savo muzikine veikla puoselėja lenkiškas tradicijas ir papročius. Ansamblio tikslas – išsaugoti ir skleisti savo krašto kultūrą ir paveldą. Grupės nariai priklauso įvairioms tautinėms mažumoms, todėl stengiasi suvienyti visas kultūras, įšaknijusias Vilniaus krašto gyventojų kraujyje ir širdyse.

                      Tikrą muzikinę fiestą scenoje sukūrė Rudaminos meno mokyklos akordeonų orkestras, kurio vadovu yra Bogdan Voicinovič.

                           Prieš publiką pasirodę ir žinoma, populiari ir mėgstama ne tik Vilniaus krašte estradinė grupė „Wiza“. Ši vokalinė-instrumentinė grupė buvo įkurta 1989 m. ir laikui bėgant tapo savotiška Pabradės vizitine kortele. Grupės, kuriai vadovauja Zbignev Jedzinski, nariai neapsiriboja populiarių Lenkijos ir kitų šalių hitų atlikimu, bet dainuoja savo kurtas dainas, kurių autoriais yra Zbignev Jedzinski ir Sergej Brovko.

                  Scenoje pasirodys vokalinis ansamblis ,,Kolurija“, veikiantis RKC.  Vokalinis ansamblis ,,Kolurija“ tai muzikos entuziastai. Šiandien savo repertuare turi gausybę estradinių dainų. Ansamblis aktyviai dalyvauja visuose renginiuose, koncertuose, festivaliuose ir Vilniaus rajono bei visos Lietuvos šventėse. Šios vokalinio ansamblio vadovė – Janina Pamarnackienė.

          Daug džiaugsmo visiems suteikė folklorinio ansamblio „Verdenė“ iš Zujūnų, kuriam vadovauja Rasa Kauzonaitė, pasirodymas. Folkloro  ansamblis „Verdenė“ susikūrė 1987 metais. Grupės nariai, trokštantys mokytis ir plėtoti senąsias lietuviškas tradicijas, savo kūryboje ypač akcentuoja svarbius šeimos gyvenimo įvykius. Per ansamblio gyvavimo laikotarpį sukauptas solidus repertuaras – apie 1000 senųjų dainų (dzūkų ir aukštaičių kalendorinės švenčių, vestuvinės, meilės, darbo dainos, sutartinės), 50 patriotinių-tautinių, virš 25 romansų, 10–15 giesmių, šokta daugiau nei 40 ratelių bei šokių. Kolektyvo nariai ne tik dainuoja, bet ir groja skudučiais, dūdelėmis, kanklėmis.

                      Scenoje pasirodė vokalinis ansamblis „Przyjaciele“. Ansamblis buvo įkurtas 2011 m. Vilniaus rajone, Mickūnų seniūnijoje, Galgių kaime. Ansamblio nariais yra daugiausiai šio kaimo gyventojai. Grupę įkūrė Edvard Tomaševič, o nuo 2016 m. jai vadovauja Henrik Boguševič. „Przyjaciele“ atlieka liaudies, patriotines, bažnytines ir religines dainas. Ansamblis dainuoja ne tik lenkų, bet ir lietuvių, rusų, baltarusių ir ukrainiečių kalbomis.

                      Tą dieną Rudaminos scenoje skambėjo ir Lotynų Amerikos melodijos. Prieš linksmybių ištroškusią publiką pasirodė žavus atlikėjas iš tolimos Kubos, apdovanotas gražiu tembru ir tikrai pietietišku temperamentu Enrique Santos. Jo pasirodymas nieko nepaliko abejingais. Jo atliekamos dainos privertė visus linksmai šokti.

                      Be šventinio koncerto Rudaminos gyventojų ir svečių laukė svetingi kiemeliai su įvairiais ūkininkų darbo vaisiais, o taip pat besišypsantys žmonės. Šiuos derliaus kiemelius paruošė Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras, bei jo skyriai – Šumsko, Kalvelių, Vaidotų ir Zujūnų kultūros centrai. Kiekvienas čia galėjo rasti viską, ko tik jo širdis troško: skanius kiaulių lašinius, Pekino kopūstus, gardžias keptas spurgas ir daugybę kitų skanėstų. O kokia šventė be lauko virtuvės ir vaikų atrakcionų.

                      Šventės metu nebuvo pamiršti tie žmonės, kurių dėka ant mūsų stalų yra duona ir kiti skanėstai. Už nepaprastai sunkų darbą buvo apdovanoti Rudaminos, Nemėžio ir Mariampolio seniūnijų ūkininkai.

                      Derliaus šventę Rudaminoje dalyvavo garbingi svečiai. Tarp jų reikėtų paminėti Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narius, Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Albertą Narvoišą, Vilniaus rajono savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo skyriaus vedėją, Vilniaus rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėją Sofija Segen, Rudaminos seniūnijos seniūną Juzefą Šatkevičių, Mariampolio seniūnijos seniūną Andžejų Žebialovičių, Nemėžio seniūnijos seniūnę Liliją Grigorovič ir kitus Vilniaus rajono seniūnijų seniūnus.

                      Albert Narvoiš perdavė Vilniaus rajono merės Marijos Rekst laišką, kuriame ji dėkojo visiems ūkininkams už jų sunkų darbą. „Mes renkamės Derliaus šventėje daugiausia norėdami padėkoti Dievui ir ūkininkams už šių metų derlių, už tai, kad mūsų kasdienė duona atsiranda ant mūsų visų stalų tik dėka vieningo Aukščiausiojo bendradarbiavimo su Vilniaus krašto žemėje dirbančiais žmonėmis“ – galima buvo perskaityti merės laiške. Ir toliau: „Norėčiau padėkoti už Jūsų sunkų darbą ir net misiją, kurios dėka aprūpinate mus visus reikiamu maistu. Raginu Jus didžiuotis, kad esate ūkininkai ir žemės savininkai. Jūsų vaikams linkiu su susižavėjimu stebėti Jūsų kasdienį darbą ir tokiu būdu ugdyti savyje ir kitose kartose prisirišimą prie krikščioniškų vertybių, meilę savo tėvų žemei ir pagarbą sunkiam darbui. Iš visos širdies linkiu, kad Dievas suteiktų Jums ir Jūsų šeimoms stiprią sveikatą ir dosniai apdovanotų Jūsų pastangas gausiu derliumi ir žmonių dėkingumu. Telaimina Jus Dievas už Jūsų taip mums reikalingą ir svarbų darbą žemėje“.

                      Derliaus šventės programą, kurią turėjo galimybę pamatyti Rudaminos gyventojai ir svečiai, parengė Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras. Prie šios nuostabios šventės organizavimo prisidėjo taip pat Rudaminos seniūnija, kuriai vadovauja Juzef Šatkevič, Mariampolio seniūnija, kuriai vadovauja Andžejų Žebialovič ir Nemėžio seniūnija, kuriai vadovauja Lilija Grigorovič. Norime padėkoti visiems Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro ir jo skyrių darbuotojams. Ši šventė neįvyktų, jei nebūtų partnerių. Organizatoriai dėkoja už finansinę paramą Vilniaus rajono savivaldybei, bendrovei „Nemėžio komunalininkas”, o taip pat Lietuvos lenkų sąjungos Vilniaus rajono skyriui ir Rudaminos seniūnijos bendruomenės centrui.